Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

Trening

Najbitniji faktor kod bilo kog vida vežbanja

Nikola Man

Često se može pročitati na bodibilderskim forumima, komentarima na fitness YouTube klipovima ili čuti iz razgovora u teretani kako je najbitnije da se radi ta i ta vežba ili da se trenira određeni broj puta nedeljno. Neki malo napredniji vežbači pričaju o broju ponavljanja, broju serija, obroku pre i posle treninga ili pak celokupnoj slici trening programa. Odmah vam mogu reći da ni jedan od tih elemenata vežbanja nije ni u istom univerzumu važnosti kao faktor koji će biti centralna tema ovog teksta. Kratka napomena pre nego što nastavite da čitate, ovo će se odnositi na sve vidove treninga, ne samo teretanu.

Spremni? Najbitnija stvar kod bavljenja bilo kojom fizičkom aktivnošću je dosledna privrženost. Ova činjenica je sama po sebi naravno beskorisna tako da ću probati da objasnim šta sve čini privrženost i daleko bitnije, kako je postići nezavisno od uslova. Jednu stvar samo moramo postaviti kao preduslov, privrženost i svi elementi privrženosti se nikako ne smeju poistovetiti sa optimalnošću. Optimalan plan treninga podrazumeva gotovo savršene uslove ali i to da ste dosledni praćenju tog plana.

Kao što je i kornjača jednom pobedila zeku, tako će i ona osoba koja dosledno prati svoj plan vežbanja na duže staze postići mnogo bolje rezultate od nekoga ko izdrži par meseci na optimalnom planu treninga. Sem toga ni nauka trenutno ne zna sa 100% sigurnosti šta je optimalno, ali šta i nauka i praksa, a i ja nalažemo je da konzistentnost donosi rezultate, a ne perfekcionizam. Da ne tupim dalje sa poređenjima, metaforama i drugim stilskim figurama, hajde da pogledamo elemente privrženosti:

Prvi element privrženosti je da plan vežbanja mora biti realističan i to na dva načina. Prvi je očigledan način, a to je da plan mora biti usklađen vašim sposobnostima i ciljevima. Drugi element ima veze sa vašim uslovima. Primera radi, ako radite 50 sati nedeljno i imate decu, a plan od vas zahteva da vežbate 6 puta nedeljno to neće biti izvodljivo. Drugi primer, ako hoćete da se spremite za neki događaj koji je za 12 nedelja, onda će program dizajniran na 24 nedelje biti previše spor za vas. Savet ovde je da prvo sagledate svoj raspored i obaveze pa da onda prema tome tražite ili pravite plan vežbanja.

Drugi element je jednostavno zabava. Ako vam dizanje tegova i glasna muzika teretane ne ispunjava dušu onda verovatno nećete moći na duži rok da idete u teretanu. Ako želite da postignete gipkost i fleksibilnost onda će verovatno joga biti značajno bolja opcija od čučnjeva i mrtvog dizanja u teretani. Ako vam je trčanje dosadno, onda verovatno nećete dugo moći da izdržite na programu koji od vas zahteva da džogirate 4 puta nedeljno. Poenta je da ćete više truda i intenziteta uložiti u plan koji vam se sviđa jer je zabavan nego u plan koji je možda optimalniji za dostizanje rezultata. Savet ovde je i više nego očigledan, tražite program koji odgovara vašim preferencama, a ako niste sigurni koje su vaše preference isprobajte više stilova vežbanja pa ćete tako naći šta je za vas.

Treći element nekako drži prvi i drugi zajedno, a to je fleksibilnost. Ako je plan fleksibilan moći će da „ugosti“ i realističnost i zabavu. Ako vam se promeni situacija što se slobodnog vremena tiče ili naletite na buran period onda će fleksibilnost biti ključna da vas zadrži u planu treniranja. Uprkos kraćem pasusu, ovo je veoma bitan faktor, možda čak i najbitniji od sva četiri.

Kad već pomenuh četiri, evo i četvrtog elementa – bezbednost. Ovo ima više veze sa načinom vežbanja nego sa strukturom i tipom programa. Radi se pravilnoj izvedbi vežbi i samim tim smanjenju rizika od povrede. Ovo najviše dotiče moje teretance, ali važi i za bilo koji drugi vid vežbanja. Logično je da ćete se duže držati nekog plana ako niste povređeni jer povreda će u većini slučajeva dovesti do pauze. Ovde savetujem da se raspitate o zagrevanju, adekvatnoj obući i odeći i naravno pravilnoj formi pri samom treningu.