Da li piješ dovoljno vode?
Nikola Man
Da li je neophodno piti 3 litra vode dnevno?
Nije.
Zapravo u naučnoj literaturi ne postoji ni jedna konkretna preporuka jer unos vode zavisi od previše faktora i ljudi imaju mehanizam koji to već reguliše odlično – zove se žeđ.
Najbitniji faktori koji će uticati na potreban unos vode su građa, kilaža, pol, nivo fizičke aktivnosti, ali i geografska lokacija i godišnje doba jer i to utiče na potrebe vode. Primera radi, leta sa sobom nose znatno više temperature što dovodi do povećanog znojenja pa samim tim i potrebom za unosom vode. Vrućine i fizička aktivnost mogu da zavaraju žeđ tako da će ta dva faktora značajno uticati na konkretnu preporuku. Za većinu populacije preventivno „nalivanje“ apsolutno nije neophodno jer žeđ dovoljno efikasno reguliše probleme koji nastaju dehidratacijom.
Sigurno postoji razlog što svaki fitnes guru, doktor i roditelj preporučuje veći unos vode. Veći unos vode stvarno ima dosta benefita, tako da nema veze što su preporuke došle iz pogrešnih razloga, namera je dobra, a biće dobar i efekat. Hajde da pogledamo neke od najbitnijih pozitivnih stvari koje unos vode donosi sa sobom:
Bolji treninzi, bolji rad mozga – smanjenje hidriranosti od samo 2% ili 3% može učiniti da se osećate umorno i da su vam standardne kilaže sa kojima radite teže. Mišići su 80% voda tako da ovo nije ni čudo. Podjednako nizak nivo dehidratacije može ozbiljno da utiče na koncentraciju, raspoloženje pa čak i pamćenje. Zato unosite više vode da osigurate odličan trening ili optimalno stanje za izlazak na ispit (pod uslovom da se otvorila knjiga naravno)
Konstipacija – da, voda u pre, u toku i nakon obroka i generalno veći unos u toku dana vam može pomoći oko redovnije stolice. Savet da je loše piti vodu uz hranu je potpuno pogrešan i nema ni trunku dokaza. Argumenti su da razblažava želudačne kiseline i da gura hranu u dalji stadijum varenja pre vremena, a ni jedno ni drugo nikada nije pokazano kao istinito
Zdrav rad bubrega – veći unos tečnosti povećava količinu urina koji prolazi kroz sistem što dovodi do razblažavanja koncentracije minerala i smanjuje šansu da se formira kamen u bubregu
Pomaže kod mamurluka – unos vode pre žurki i proslava, kao i u toku i nakon su ključni za ublažavanje efekta mamurluka
Gubitak kilaže – nema magičnih efekata naravno, ali može doprineti gubitku kilaže ako neposredno pre obroka popijete veću količinu vode što će vas učiniti sitijim. Voda se ne zadržava dugo u stomaku ali dovoljno je tu da smanji unos hrane (kalorijski deficit)
Moja preporuka je da unosite 1 litar vode na 20 kg telesne težine i onda bazirate dalja povećanja ili smanjenja na osnovu potreba. Efekat koji želite da postignete je od 4 do 7 manjih nuždi u okviru dana i da boja urina bude što svetlija. Ako ste redovno dehidrirani, dobra ideja je da popijete čašu, dve ili čak flašicu odmah po buđenju i isto tako par sati pred spavanje. Leti i za ljude koji žive u toplijim regionima, kao i za ljude koji redovno treniraju, savetujem viši unos vode u odnosu na prosečnu osobu zarad optimalnog funkcionisanja tela i mozga.